Optometryści i remont
ZOBACZ WIĘCEJ!

WIĘCEJ ZDJĘĆ | 

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

ZOBACZ WIĘCEJ!

WIĘCEJ ZDJĘĆ |

Październik 2016 |

Cele były dwa, przynajmniej te główne: pomoc medyczna i drobne remonty w Domu Misyjnym ‘Metanoia’. Poza tym cały szereg spotkań z naszymi przyjaciółmi, przekazanie pomocy materialnej Misji Liora (odzież dla dzieci i dorosłych) oraz różne drobne sprawy misyjne.

Najpierw optometryści. Po raz kolejny Bożena i Marek oraz ich asystentka Daria usługiwali przez cztery dni w wiosce Recea oraz jeden dzień w Poliklinice w Strășeni. I podobnie jak rok temu, tak i teraz wg słów Uliany, żony pastora z Recea, była to nie tylko oczekiwana z wielką nadzieją pomoc, ale wspaniała ewangelizacja. Jeszcze lepsza niż rok temu. W ciągu pięciu dni intensywnej pracy przyjęli w sumie 350 pacjentów, diagnozując wzrok i słuch. Rozdali ponad 400 okularów i 10 aparatów słuchowych. Bogu niech płynie chwała!

Remont w Domu ‘Metanoia’. To miały być drobne naprawy. Chciałem też wstawić nowe drzwi w tylnej części Domu (to już drugie podejście). Niespodziewanie odkryliśmy spory problem dotyczący obu łazienek, zalana podłoga i konieczność wymiany mokrej płyty OSB. Problem narastał od miesięcy, nie zauważyliśmy bowiem kapiącej wody, ściekającej po wannie. Musieliśmy częściowo demontować armaturę łazienkową, położone płytki i wykroić starą, wilgotną płytę OSB, aby położyć nową. Tak więc wszystkie nasze siły, a właściwie głównie Zbyszka, skoncentrowaliśmy na doprowadzeniu łazienek do stanu używalności. Już na nic innego nie starczyło czasu. Cieszy nas jednak ogromnie, że udało się! Oczywiście mamy nadzieję, że problem już się nie powtórzy!

Podczas gdy Zbyszek walczył dzielnie od rana do wieczora w łazienkach, wykorzystywałem czas na różne sprawy misyjne. W Kiszyniowie spotkałem się ze Svietą, dyrektorką Misji ‘Liora’ przeciwdziałającej aborcji w Mołdawii. Przekazałem jej odzież oraz trzy wanienki do kąpania dzieci. Niestety ma ona wciąż problemy ze zdrowiem… Powinna zachować odpowiednią dietę, tymczasem brak finansów nie pozwala jej na utrzymanie reżimu dietetycznego. Jedyną regularną pomocą, jaką Svieta otrzymuje jest ta przekazywana przez nas. Jest to jednak zbyt mało. Od początku tego roku przekazaliśmy na jej służbę 1.170 zł, tj. około 6.000 lei czyli dwie miesięczne pensje w Mołdawii. Pomimo tego, Svieta spotyka się z kobietami, prowadzi konsultacje, wspiera rodziny materialnie, modli się z nimi. Działa właściwie bez zaplecza, nie mając własnego biura. Ma jedynie mały magazyn, gdzie trzyma przywożoną przez nas pomoc oraz trochę mebli (który notabene i tak nie jest jej). Módlmy się o Svietę i Misję ‘Liora’, bo jej obecna sytuacja jest trudna, a i sama działalność, choć niezwykle potrzebna, to napotykająca na różne sprzeciwy, niezrozumienie a czasami wręcz wrogość.

Trochę czasu spędziłem na szkoleniu Lidy i Valentiny. Przygotowują się one do rozpoczęcia służby misyjnej, już od 01. stycznia 2017 r. Zaplanowaliśmy całkiem sporo wspólnych zajęć, ale problemy z moim zdrowiem uniemożliwiły nam wykonanie ich. Będzie jednak jeszcze okazja, by kontynuować szkolenie. W połowie listopada znowu wybieram się do Mołdawii, a pod koniec miesiąca Valentina i Lida przyjadą ze mną do Polski, na kilka tygodni praktycznej nauki pracy z dziećmi i służby misyjnej.

Tak to wyglądało w dużym skrócie, bo niemożliwe jest opisanie wszystkich wydarzeń, rozmów, podjętych decyzji. Dziękuję każdemu z Was kto w jakikolwiek sposób błogosławi naszą misyjną pracę, kto wspiera materialnie, przesyła pieniądze na realizację różnych projektów, modli się! Dziękuję każdemu z Was kto umożliwia nam tę służbę w tym małym kraju, który potrzebuje naszych wielkich serc!

Szalom!
Wojciech Borys

PS. Bardzo cenimy zaang
ażowanie wszystkich osób wspierających służbę MPD! Wdzięczni Bogu za każdą pomocną dłoń, wciąż szukamy współpracowników! 

Serdecznie zachęcam do rozważenia możliwości wsparcia służby Misji Przyjaciół Dzieci!


Ewangelia jest dla dzieci  
Świadectwo! | Księga Gości

GALERIA | KONTAKT!

English

Misja Przyjaciół Dzieci

Skr. poczt. 10, 62-801 Kalisz 11
Tel. +48 604 469 264
numer konta:
45 2130 0004 2001 0270 2629 0001

Przyjaciel zawsze
okazuje miłość,
rodzi się bratem
w niedoli.

Przyp. 17, 17


Idźmy do dzieci razem!