WED 2015. Mołdawia, wioska Negreszti
WIĘCEJ ZDJĘĆ!

WIĘCEJ ZDJĘĆ |  ZOBACZ FILM |
  

Mołdawia, sierpień 2015 | English  |

Wiejskie Ewangelizacje Dzieci rozpoczęliśmy 13. sierpnia. Przez pięć kolejnych dni, głosiliśmy Ewangelię dzieciom w wiosce Negreszti, niedaleko naszej bazy misyjnej w mieście Straszeni. Jak było tym razem? Oto kilka tworzonych na gorąco refleksji Piotra, jednego z uczestników wydarzeń:

"Wraz z Wojtkiem, Julianem, Kornelią, Wiesią, Radkiem, Tomkiem, Adrianem, Adamem i Maćkiem oraz mołdawskimi przyjaciółmi - prowadzimy zajęcia dla dzieci z pobliskiej wioski – Negreszti. Dzieci tutaj jest dużo. Dziś (13. sierpnia) na spotkanie w Negreszti przyszła ich pokaźna gromadka. Była pewna dziewczynka, która z wielką uwagą słuchała opowiadanych historii, był chłopiec - mały rozrabiaka i inni milusińscy. Poznałem też babcię Valerika, z którą spędziłem kilkanaście minut na rozmowie. Valerik urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Do dziesiątego roku życia nie chodził. Dwa lata temu przeszedł operację, która dała nadzieję na poprawę jego losu. Valerik stanął na nogi i zaczął chodzić. Wciąż potrzebuje rehabilitacji, ale jest duża zmiana. Dziękuję Bogu za dzisiejszy dzień. Za zasłuchaną dziewczynkę, za rozrabiającego chłopca i Valerika oraz jego babcię. "... Chrystus jest głoszony. 
Z tego się raduję i będę się radował."
Flp 1,18.

Wczoraj mieliśmy ponad 60 milusińskich. Był czas zabawy, gier, śpiewania, jedzenia… Ale głównym celem jest prezentowanie Dobrej Nowiny o Chrystusie. Każdy z pięciu dni poświęcony jest innej prawdzie wynikającej z Biblii. Tak jak pięć kolorów na fladze Misji Przyjaciół Dzieci lub pięć kolorowych paciorków na bransoletce będącej na wyposażeniu każdego uczestnika naszej grupy, tak jest pięć biblijnych zasad, które poznają dzieci. 

Kolejnego dnia w Negreszti również czekała na nas gromadka dzieci. Byli moi znajomi z dnia wczorajszego - Velerik, Katia (tym razem przyszła z siostrą) i Andrian. Był też chłopiec na drzewie, który przypomniał mi biblijną historię o Zacheuszu. Oby nasz chłopiec na drzewie również przeżył szczególne i bliskie spotkanie z Jezusem, wszak Bożym planem jest, by "na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie, na ziemi i pod ziemią. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca." Flp 2, 10-11.

Poznałem dwójkę nowych dzieci - dziewczynkę o imieniu Antonella i chłopca imieniem Marin. Przetestowali moje umiejętności gry w frisby. Marin ma kłopoty z sercem, nie może zbytnio angażować się w zabawy ruchowe. Przeszedł już operację i pozostaje pod kontrolą lekarską. Opowiadał mi jeszcze o jakimś innym swoim problemie zdrowotnym, ale niestety nie wszystko dobrze zrozumiałem. Ach, ta bariera językowa... Dzięki Bogu, we wspólnej zabawie rozumieliśmy się bardzo dobrze. W dniu dzisiejszym dzieci uczyły się prawdy o grzechu i Bożym odkupieniu przez ofiarę Jezusa na krzyżu. Cieszy, że spora liczba dzieci wie, że Biblia jest Słowem Bożym, w którym możemy znaleźć prawdę o nas i o Bogu. "Biegnę do mety, do nagrody powołania Bożego, które jest z góry w Chrystusie Jezusie." Flp 3,14

Będąc w Mołdawii i obserwując tutejsze realia rodzi się w sercu wiele pytań, a głowa jest pełna różnych myśli. Myśli o dzieciach z którymi przebywam, o ich sytuacji rodzinnej, o ich przyszłości. Pojawiają się pytania o przyczyny ubóstwa i możliwości niesienia realnej zmiany w społeczeństwie. Gdzie szukać pomocy? Gdzie szukać nadziei? Mnie zdecydowanie brakuje mądrości... Ale jest nadzieja w Tym, któremu mądrości nie brakuje. "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim przez modlitwę i prośbę z dziękczynieniem niech wasze pragnienia będą znane Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelkie zrozumienie, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie. W końcu, bracie, co prawdziwe, co uczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, jeśli jest jakaś cnota i jakaś chwała - o tym myślcie." Flp 4, 6-8."

Dziękuję każdemu kto modlił się o te ewangelizacje! Każdemu, kto pomógł finansowo i wspierał materialnie to przedsięwzięcie! Uprzejmie zachęcam do modlitwy o dzieci w Negreszti! O ich rodziny i całą wioskę, aby posiane ziarno wydało plon! A także o to "aby siewca i żniwiarz wspólnie się radowali" Jan 4, 36.

Wojciech Borys
dyrektor Misji Przyjaciół Dzieci

PS. Bardzo cenimy zaangażowanie wszystkich osób wspierających służbę MPD i wielce do potrzebujemy! Wdzięczni Bogu za każdą pomocną dłoń, wciąż szukamy współpracowników! 

Serdecznie zachęcam do rozważenia możliwości wsparcia służby Misji Przyjaciół Dzieci!

WIĘCEJ ZDJĘĆ |  ZOBACZ FILM |


Ewangelia jest dla dzieci  
Świadectwo! | Księga Gości

GALERIA | KONTAKT!

English

Misja Przyjaciół Dzieci

Skr. poczt. 10, 62-801 Kalisz 11
Tel. +48 604 469 264
numer konta:
45 2130 0004 2001 0270 2629 0001

Przyjaciel zawsze
okazuje miłość,
rodzi się bratem
w niedoli.

Przyp. 17, 17


Idźmy do dzieci razem!