Konferencja w Domu Misyjnym 'Metanoia'
WIĘCEJ ZDJĘĆ!

| WIĘCEJ ZDJĘĆ

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ!


WIĘCEJ ZDJĘĆ!

| WIĘCEJ ZDJĘĆ

Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się wspólnie z Davidem i jego żoną Janet, przez kilka miesięcy! Właściwie miały być dwa spotkania, ale będąc już w Mołdawii dowiedzieliśmy się, że drugie w Kiszyniowie niestety nie może się odbyć. Tak więc 12. kwietnia 2014 w Domu Misyjnym 'Metanoia' (DMM) miałem przywilej gościć nauczycieli języka angielskiego, którzy przyjechali z różnych stron Mołdawii, aby podnieść swe kwalifikacje. To nasze siostry i bracia, którzy stosują tę formę pracy jako sposób ewangelizacji. W wielu miejscach prowadzą zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, skutecznie dzieląc się Dobrą Nowiną o Królestwie Bożym. Na przykład w Cahul, na południu Mołdawii, istnieje szkoła językowa dla ponad 100 studentów! Nie wszystkie są tak ogromne, ale wszystkie oferują coś więcej niż tylko naukę obcego języka. Zgłaszając się na kurs językowy każdy ma możliwość poznać Ewangelię i nawiązać więź z Jezusem Chrystusem!

Głównym mówcą na konferencji była Sally, Angielka, która poza nauczaniem nauczycieli prowadzi wspaniałą służbę pod nazwą GoMissions. Przyjechała razem z Alisą, Amerykanką, również pracującą misyjnie. Obie mieszkają we Włoszech. Poznaliśmy się dopiero na lotnisku w Kiszyniowie. Wcześniej kontakt z nimi mieli jedynie David i Janet. Podczas konferencji miałem możliwość krótko przedstawić służbę MPD w Mołdawii oraz podzieliłem się świadectwem Bożego działania dotyczącym funkcjonowania naszego domu misyjnego.

Przemawiali również David i Janet, którzy już od kilku lat wspierają chrześcijańskie szkoły językowe, wysyłając książki, płyty CD i DVD oraz kasety do nauki angielskiego do ponad 20 krajów na świecie! Wszystko zaczęło się od jednego e-maila, którego otrzymałem w 2009 roku w sprawie możliwości przekazania do Mołdawii... 5 ton książek do nauczania języka angielskiego. Ponieważ zadanie to znacznie przekraczało moje możliwości, jedyny pomysł, jaki przyszedł mi do głowy, to przesłanie tej informacji do małżeństwa Anglików, z naszego zboru (czyli Davida i Janet właśnie). I tak narodziła się służba, która wciąż dynamicznie się rozwija. Jej kolejną odsłoną była właśnie konferencja w DMM w Straseni. Za każdym razem, gdy jadę do Mołdawii, mam przywilej przewozić materiały do nauczania języka angielskiego przygotowane przez Davida i Janet.

Bardzo się cieszę, że nasza baza misyjna w Mołdawii służy również jako miejsce szkoleniowe i wsparcie dla służby językowej! Nie myślałem o tym wcześniej, ale jak widać Boże plany i zamiary górują nad naszymi ludzkimi i przewyższają to wszystko o czym jesteśmy w stanie pomyśleć, zaplanować, przewidzieć czy nawet marzyć! Jemu za to niech płynie chwała! Z pewnym dreszczykiem emocji oczekujemy kolejnych pomysłów Pana Boga!

Niestety zupełnie nie miałem czasu na inne sprawy związane z naszą pracą misyjną. Oprócz samej konferencji w Straseni, odwiedziliśmy szkołę językową w Cahul; pojechaliśmy również do Naddniestrza do Tyraspola, by zobaczyć jak tam odbywa się taka praca. Wyjazd do tej samozwańczej republiki mołdawskiej, sam w sobie był nie lada wyzwaniem... Odwiedziliśmy również Svietłanę, dyrektorkę Misji 'Liora' w Kiszyniowie. W niedzielę pojechaliśmy do Bukovca na nabożeństwo. Podczas tego spotkania narodził się pomysł stworzenia i w tej wiosce kursu języka angielskiego. 

Na koniec odrobinę statystyk, które mogą pomóc w zobrazowaniu całego przedsięwzięcia. W ciągu niespełna dwóch tygodni pokonaliśmy ponad 3300 km; przejechaliśmy przez 7 krajów (Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Naddniestrze, Ukraina); obracaliśmy 7 różnymi walutami (polskie złotówki, euro, węgierskie forinty, leje rumuńskie i mołdawskie, hrywny ukraińskie i ruble naddniestrzańskie); komunikowaliśmy się w czterech językach (polskim, angielskim, rumuńskim, rosyjskim). Mówiąc krótko, lekko nie było... ALE! Wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do krajów, z których wyruszyliśmy. Doświadczyliśmy Bożych błogosławieństw i radości płynącej ze wspólnoty z siostrami i braćmi. To nie przypadek! To efekt naszych wspólnych modlitw! Dziękuję serdecznie każdemu, kto w modlitwie, a może także w inny sposób zaangażował się i pomógł! Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu, że nie sami, ale RAZEM z Wami możemy służyć w Mołdawii! Dla JEGO chwały!

Szalom!
Wojciech Borys

dyrektor Misji Przyjaciół Dzieci


Ewangelia jest dla dzieci  
Świadectwo! | Księga Gości

GALERIA | KONTAKT!

English

Misja Przyjaciół Dzieci

Skr. poczt. 10, 62-801 Kalisz 11
Tel. +48 604 469 264
numer konta:
45 2130 0004 2001 0270 2629 0001

Przyjaciel zawsze
okazuje miłość,
rodzi się bratem
w niedoli.

Przyp. 17, 17


Idźmy do dzieci razem!