Moldova - maj / czerwiec 2009

» zobacz więcej zdjęć

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!
»
zobacz więcej zdjęć

Wyjazd modlitewny

To był pierwszy nasz wspólny wyjazd z Kasią. Ogromnie cieszę się, że moja żona mogła jechać razem ze mną! Była z nami także Ewa, która do sierpnia będzie mieszkała na Mołdawii oraz Zbyszek, który wrócił do Polski. 

Ten wyjazd był głównie poświęcony modlitwie i związany ze Światowym Dniem Modlitwy, obchodzonym w tym roku 31. maja. Tego dnia byliśmy w Kiszyniowie, gdzie na wynajętej dużej sali zgromadziło się ok. 400-500 osób z kilku kościo- łów, by wspólnie modlić się o Mołdawię. Był to bardzo błogosławiony czas! Nie sposób opisać czterogodzinne nabożeństwo. Pieśni, zwiastowanie Bożego Słowa, modlitwa, społeczność sióstr i braci - to główne wartości tego wyda- rzenia. 

Chcę opisać jeden szczególny moment. Prowadzący poprosił aby na scenę wyszły osoby reprezentujące różne nacje zamieszkujące w Mołdawii, by w swoich językach poprowadziły modlitwę. Pojawiły się więc osoby mówiące po rosyjsku, ukraińsku, gagausku, hebrajsku, oczywiście rumuńsku. Skorzystałem 
z okazji i również wszedłem na podium. Moim ogromnym przywilejem była kilkuminutowa modlitwa w języku polskim. Przyznam, że to był niezwykły moment dla mnie osobiście. Chwała niech płynie Jezusowi! 

W ciągu trzech dni pobytu, odwiedziliśmy wielu naszych przyjaciół, a naszym spotkaniom zawsze towarzyszyła modlitwa. Zawieźliśmy też odzież oraz cztery wózki dziecięce, które za pośrednictwem Misji Liora trafią do potrzebujących matek oraz ich dzieci. 

Wielbimy Boga, że pobudza on serca różnych osób, które poruszone sytuacją na Mołdawii dzielą się swoimi dobrami i przekazują różnego rodzaju dary. Naszą radością jest możliwość przekazywania tej pomocy i utrzymywanie relacji z naszymi siostrami i braćmi na Mołdawii. Tak było i tym razem! Dziękujemy każdej osobie która w jakikolwiek sposób ma swój udział w tym błogo- sławieństwie! 

Podczas kilku dni spędzonych w kraju między Prutem, a Dniestrem, sporo czasu poświęciliśmy także na spotkania z osobami objętymi Projektem Edukacyjnym oraz na przygotowania do sierpniowych ewangelizacji dla dzieci.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak wysokie ceny panują na Mołdawii. Kilka przykładów: pomarańcze - ok. 6 zł/kg, parówki - od 15 do 25 zł/kg, ser żółty - ok. 30 zł/kg! Koniecznie trzeba dodać, że średnie zarobki wynoszą ok. 1500 lei, czyli ok. 500 złotych... Za całą pensję, Mołdawianin może więc średnio kupić niecałe 17 kg żółtego sera. Policz proszę, ile Ty mógłbyś kupić w Twoim sklepie?

Wróciliśmy z głową i sercem pełnymi wrażeń i przemyśleń. Teraz w modlitwie będziemy oddzielać ziarna od plew, tak by nasza służba na Mołdawii mogła się Bogu podobać i być pożyteczna dla tych którym tam służymy. 

Zapraszamy, abyś dołączył Drogi Przyjacielu, do naszej modlitwy o Mołdawię! Bardzo Ci dziękujemy za Twój poświęcony czas i otwarte serce! Pozdrawiamy Cię serdecznie i życzymy odwagi w realizowaniu Bożej woli!

Szalom!
Wojciech Borys - dyrektor MPD


 Idźmy do dzieci razem!